Wzrost popularności kryptowalut, ich zdecentralizowany charakter, anonimowa natura oraz ograniczona kontrola regulacyjna sprawiają, że coraz częściej stanowią one narzędzie legalizacji środków uzyskiwanych z działalności przestępczej.
19 października 2023
Podmioty świadczące usługi w obszarze walut wirtualnych (wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi, walutami wirtualnymi oraz walutami emitowanymi przez państwo oraz pośrednictwa w tym obszarze i prowadzenia rachunków), jako instytucje obowiązane w świetle przepisów ustawy AML, chcąc uchronić się przed ryzykiem wykorzystania ich usług do prania „brudnych” pieniędzy powinny stosować w ramach swoich struktur organizacyjnych szereg rozwiązań wynikających z nałożonych na nie obowiązków sformułowanych w ustawie z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Ponadto każda instytucja obowiązana winna dążyć do jak najszerszego wywiązywania się z obowiązków związanych z AML również ze względu na grożące w tym zakresie sankcje administracyjne oraz możliwość kwalifikacji działań lub zaniechań osób odpowiedzialnych za realizację obowiązków AML w ramach jej struktur jako przestępstw zagrożonych nawet karą pozbawienia wolności. W tym zakresie, ze względu na złożoność przedmiotowych obowiązków oraz celem redukcji ryzyka prawnego, pomocne może okazać się zasięgnięcie pomocy podmiotów profesjonalnie zajmujących się aplikacją stosownych rozwiązań w strukturach jednostek obowiązanych.
Zapraszamy do lektury artykułu r.pr. Krzysztofa Rożko oraz r.pr. Mateusza Pisarskiego, opublikowanego dzisiaj w gazecie Rzeczpospolita oraz w serwisie internetowym Rzeczpospolita w którym autorzy omawiają definicję kryptowlaut, metody prania pieniędzy z ich wykorzystaniem, sankcje administracyjne i karne za to grożące oraz środki służące zapobieganiu temu zjawisku.
Pełna treść artykułu dostępna jest pod linkiem.
Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi doradztwa przy ofertach publicznych, obsłudze crowdfundingu, transakcji M&A, jak również doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy), a także w zakresie obsługi sporów sądowych dla podmiotów rynku kapitałowego.
Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.
Zatrudnienie zwolnionego pracownika
27 października 2023
XI. spotkanie z cyklu „Śniadanie biznesowe”
26 października 2023
17 października 2023
2 października 2023
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP