W dniu 29 stycznia 2019 r. na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego opublikowano informację w zakresie skutków planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (brexit) w zakresie rynku finansowego w związku ze złożeniem przez Zjednoczone Królestwo w dniu 29 marca 2017 r. notyfikacji o zamiarze wystąpienia z Unii Europejskiej zgodnie z art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej.
25 lutego 2019
Wielka Brytania przestanie podlegać reżimowi prawa unijnego od dnia 30 marca 2019 r. od godz. 00.00 czasu środkowoeuropejskiego, o ile między UE i Wielką Brytanią nie zostanie uzgodniona późniejsza data.
W treści komunikatu KNF wskazuje najistotniejsze ryzyka w odniesieniu do rynku finansowego w przypadku braku umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Należą do nich w szczególności:
- utrata z dniem 30 marca 2019 roku przez podmioty mające swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii prawa do świadczenia usług finansowych na terytorium UE na podstawie dotychczasowych licencji lub zezwoleń udzielonych przez
- brytyjskie organy nadzoru finansowego (na podstawie tzw. jednego paszportu europejskiego),
- rozdzielenie systemów prawnych i w konsekwencji pojawienie się różnic między nimi,
- brak swobody przepływu osób, mającej znaczenie dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.
KNF podkreśla w szczególności, iż w przypadku bezumownego brexitu podmioty brytyjskie działające na rynku finansowym będą miały status podmiotów z kraju trzeciego. Będą one mogły prowadzić działalność na terytorium Polski dopiero po przejściu stosownego postępowania przed Komisją Nadzoru Finansowego, a nadzór nad takimi podmiotami będzie sprawowany w określonym prawem zakresie.
Dodatkowo KNF zauważa, że klienci mogą oczekiwać od podmiotów rynku finansowego udzielenia szczegółowych informacji m.in. na temat skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, działań podjętych przez dany podmiot oraz przedstawienia umownych i ustawowych praw klienta w kontekście brexitu. W tym zakresie KNF oczekuje, że podmioty rynku finansowego będą prowadziły komunikację z klientami w sposób jasny i zrozumiały, a podmioty nadzorowane udostępnią klientom adresy kontaktowe na potrzeby dalszych pytań.
W końcowej części komunikatu organ nadzoru podkreśla, że kwestie związane z brexitem, a w szczególności komunikacja z klientami, będą przedmiotem dalszego zainteresowania KNF.
27 lutego 2019
26 lutego 2019
ul. Wojciecha Górskiego 9
00-033 Warszawa
tel.: 22 295 09 40,
tel./fax: 22 692 44 74
e-mail: biuro@krwlegal.pl
Numer rachunku bankowego:
45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP