KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 2023 · Rzeczpospolita 2024 · The Legal 500

Działalność „niedozwolona” w ramach fundacji rodzinnej

Ministerstwo Finansów planuje dalsze obostrzenia

21 października 2024

Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów ustawy o fundacji rodzinnej zasadniczo fundacja może prowadzić działalność w nieograniczonym zakresie. Co prawda art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej wprowadza zamknięty katalog rodzajów aktywności gospodarczej fundacji, to jednak trudno obecnie mówić o „niedozwolonej działalności fundacji rodzinnej”, jeśli prowadzi ona działalność w obszarze poza katalogiem ustawowym.

Abstrahując od wątpliwości interpretacyjnych powstałych na kanwie wydanych dotychczas podatkowych interpretacji indywidualnych (organy podatkowe dotychczas przesądziły, że do katalogu z art. 5 ustawy nie zalicza się przystąpienia fundacji i uczestnictwa w transparentnej podatkowo spółce zagranicznej lub w spółce cywilnej, nabywania i zbywania walut wirtualnych czy też aportu przedsiębiorstwa dokonanego przez fundację do jej spółki zależnej), jeżeli fundacja rodzinna prowadzi działalność wykraczającą poza zakres wskazany w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej, wówczas osiągane z tego tytułu dochody są opodatkowane tzw. „karną” stawką CIT. Zamiast standardowych 19%, płaci wówczas 25%. Ustawodawca przyjął zatem następujący model: fundacja rodzinna prowadząca działalność gospodarczą, która wchodzi w zakres zamkniętego katalogu, jest zwolniona z CIT. Jeśli przekroczy ten zakres – zobowiązana jest do zapłaty 25% CIT od podstawy opodatkowania.

Tak jest teraz, jednak w niedalekiej przyszłość może się to zmienić. W dniu 12 sierpnia 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Prezesa Rady Ministrów opublikowano informację o projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Z informacji wynika, że zmiany do ustaw mają na celu m.in. uszczelnienie regulacji dotyczących opodatkowania fundacji rodzinnych. Po rozmowie podsekretarza stanu Ministerstwa Finansów z PAP, uzyskaliśmy szczegóły planowanych zmian w zakresie opodatkowania fundacji rodzinnych.

Zapraszamy do lektury artykułu r. pr. Krzysztofa Rożko, Wspólnika Zarządzającego w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna oraz r.pr. Nikoli Jadwiszczak-Niedbałki, opublikowanego dzisiaj w SMART Business Magazine, w którym autorzy omawiają kwestie związane z działalnością niedozwolona w ramach fundacji rodzinnej.

Całe wydanie SMART Business 3/2024 dostępne pod linkiem.

Kompendium wiedzy o fundacjach rodzinnych znajduje się pod linkiem.

 

Kancelaria prawna KRWLEGAL zapewnia profesjonalne i fachowe doradztwo w wielu dziedzinach prawa, w tym świadczy usługi m. in. w zakresie planowania sukcesji i zarządzania majątkiem prywatnym, oraz planowania finansowego dla przedsiębiorców, jak również doradztwa regulacyjnego dla sektora finansowego, świadcząc usługi m. in. w zakresie działalności firm inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych, podmiotów zarządzających aktywami, banków (depozytariuszy), a także w zakresie obsługi sporów sądowych dla podmiotów rynku kapitałowego.

Jeśli uważasz, że może mieć to wpływ na Twój biznes, zapraszamy do kontaktu: biuro@krwlegal.pl lub +48 22 29 50 940.

  • Kontakt

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn