KRWLEGAL rekomendowana w rankingach IFLR1000 2023 · Rzeczpospolita 2023 · The Legal 500

Nowe regulacje w przedmiocie dokumentowania transakcji zawieranych między podmiotami powiązanymi

W dniu 14 listopada 2018 r., w Dzienniku Ustaw RP opublikowano ustawę z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193; dalej: „Ustawa”).

8 lutego 2019

Opublikowana Ustawa zgodnie z założeniami ma uprościć prawo podatkowe w zakresie podatków dochodowych i uszczelnienia systemu podatków dochodowych poprzez zmiany przepisów prawa podatkowego (Ordynacji podatkowej) oraz przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie Ustawa wprowadziła z dniem 1 stycznia 2019 r. nowe regulacje w przedmiocie dokumentowania transakcji zawieranych między podmiotami powiązanymi.

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu Ustawy, celem wprowadzenia nowych regulacji jest uproszczenie przepisów podatkowych, a także zmniejszenie obciążeń o charakterze biurokratycznym i administracyjnym dla przedsiębiorców, przy jednoczesnym uszczelnieniu systemu podatkowego, w szczególności w zakresie podatku dochodowego, mającym zapewnić powiązanie wysokości podatku z faktycznym miejscem uzyskiwania dochodu.

Podkreślamy, iż nowe regulacje mogą mieć znaczący wpływ na działalność TFI oraz zarządzanych przez nie funduszy inwestycyjnych. Przepisy to obejmują bowiem swoim zakresem kompleksowe uregulowanie tematyki cen transferowych poprzez stworzenie odrębnego rozdziału w ustawie o PIT wprowadzającego zmiany w zakresie cen transferowych. Zwracamy uwagę na potencjalne ryzyko powstania na gruncie nowych przepisów dodatkowych obowiązków związanych z dokumentacją transakcji między podmiotami powiązanymi, w szczególności z podmiotami mającymi siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany dla podatników, w zakresie dokumentowania cen transferowych, które wprowadzano Ustawą.

1. Od 1 stycznia 2019 r. podniesiono wysokości progów, po przekroczeniu których materializacji ulega obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych. Zmianie uległ też sam mechanizm określenia progów.


2. Nowe regulacje wydłużają terminy na złożenie oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz na złożenie informacji o cenach transferowych z 3 do 9 miesięcy po zakończeniu danego roku podatkowego. Z kolei termin na sporządzenie grupowej dokumentacji cen transferowych wydłużono do 12 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego. Ponadto obowiązek składania przez podatników sprawozdań CIT/TP lub PIT/TP zastąpiono raportowaniem cen transferowych w formie elektronicznej (TP-R).


3. Wprowadzono możliwość realizacji obowiązku posiadania grupowej dokumentacji cen transferowych poprzez wykorzystanie w tym celu bezpośrednio dokumentacji sporządzonej przez inny podmiot z grupy, w tym również w języku angielskim.


4. Uwzględniono zwolnienia z obowiązku dokumentacji, obejmujące:
a) transakcje kontrolowane zawierane między podmiotami krajowymi (pod pewnymi warunkami),
b) transakcje kontrolowane, które w całości nie stanowią przychodu lub kosztów uzyskania przychodów,
c) transakcje kontrolowane, których cena została ustalona w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych,
d) transakcje kontrolowane w zakresie przypisywania dochodu do zagranicznego zakładu położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczne podmioty powiązane, jeżeli przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidują, że dochody te mają być opodatkowane poza Rzeczpospolitą Polską.

Informujemy, iż co do zasady przepisy Ustawy stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r. Jednocześnie wskazujemy, iż zgodnie z przepisami Ustawy nowe regulacje dotyczące dokumentowania cen transferowych podatnik może stosować do transakcji kontrolowanych realizowanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2017 r.; w takim przypadku przepisy te należy konsekwentnie stosować do wszystkich transakcji kontrolowanych realizowanych przez podatnika w tym roku podatkowym.

Pełna treść ustawy

  • Kontakt

    ul. Wojciecha Górskiego 9
    00-033 Warszawa

    tel.: 22 295 09 40,
    tel./fax: 22 692 44 74

    e-mail: biuro@krwlegal.pl

    Numer rachunku bankowego:
    45 1090 1870 0000 0001 3132 3918 (PLN) WBKPPLPP

    KRS: 0000576857
    NIP: 5252630217

    REGON: 362543036

    Dołącz do nas:LinkedIn